Путуј Србијом

View Original

АВАЛА: ПРИРОДНО И КУЛТУРНО ДОБРО НАДОМАК БЕОГРАДА - туризмоблог

Авала је ниска планина надомак Београда, која је заштићена као природно и културно добро.
У новом тексту сазнајте шта посетити на Авали.

Авала се налази на око 20 км од самог центра главног града и нисам сигуран колико се престоница у Европи може похвалити близином оваквог једног природног и културног добра. Зато и не чуди чињеница да је Авала омиљено излетиште свих Београђана и њихових гостију. Авала је 2007. године заштићена као природно добро, одлуком Града Београда, а прва заштита Авале је везана још за време књаза Милоша. Он је 1859. године наредио да се Авала загради како би се спречило пропадање и уништавање. На планини високој 511 м, пронађен је минерал који је по њој и назван – авалит.


Споменик совјетским ветеранима

Авалу, осим природних лепота, краси и неколико споменика. Када се пењете ка врху, са леве стране ћете у једном тренутку угледати споменик посвећен совјетским ветеранима. Совјетски ветерани су 1964. године долазили на обележавање годишњице ослобођења Београда, али су услед лоших временских прилика доживели авионску несрећу. На месту где је авион ударио у Авалу подигнут је споменик, који мало и подсећа на крило авиона.

Споменик совјетским ветеранима


Споменик незнаном јунаку

Након завршеног Првог светског рата, локално становништво је пронашло велики број гробница, међу којима се нашла и гробница незнаног јунака. Локално становништво подиже гробницу незнаном јунаку у знак захвалности и сећање на храброст коју је показао током рата.

Иван Мештровић је био познати југословенски скулптор и задужен је био за подизање споменика Победник, који је данас симбол главног града. Наиме, Мештровић1932. године долази на идеју да се незнаном јунаку подигне репрезентативнији споменик. Две године касније почиње изградња споменика и то на месту где се налазио српски средњовековни град Жрнов. Споменик је подигнут од црног јабланичког гранита, а градња је трајала све до 1938. године, када су мошти незнаног јунака пренете у крипту. Мошти осталих јунака су пренете у костурницу у оквиру Београдске тврђаве.

Споменик има форму маузолеја, са мноштво степеника и осам каријатида – по четири са леве и четири са десне стране. Каријатиде на себи имају ношње из различитих југословенских крајева.

Споменик незнаном јунаку


Авалски торањ је данас симбол Авале

И вероватно главна атракција планине јесте Авалски торањ, грађен у периоду од 1961. до 1965. године и био је висок око 202 м. Међутим, срушен је у НАТО бомбардовању 1999. године. Почетак XXИ века су обележиле бројне акције Обновимо торањ на Авали, када су прикупљана новчана средства за обнову торња. Данашњи торањ представља реплику старог торња, свечано је отворен 2010. године и привлачи велики број посетилаца током године. Једина разлика је што је нешто виши од првобитног, тако да његова висина износи око 204,65 м. Изграђен је по савременим техничким и технолошким стандардима, а туристима су на располагању ресторан (на 119. метру) и видиковац (на 121. метру) одакле се пружа прелеп поглед на Београд и Шумадију.

Аутор: Аца Матић – Хвала на сјајној фотографији!


Занимљивости које (можда) нисте знали

  • На Авали је рударство било веома развијено, два најпоознатија рудника су: рудник олова и сребра Црвени брег и рудник живе Шупља стена;

  • На Авали се налази око 594 биљне врсте, а неке су заштићене као природне реткости: зановет, зеленика, златан…

  • Планину насељава око 50 врста птица, а велики број њих су селице, јер су током зимских месеци у потрази за бољим условима живота;

  • Шуме заузимају око 70% површине Авале;

  • Лево од торња се налазе плоче са отисцима шака свих истакнутих људи који су помогли изградњу Авалског торња.


Корисне информације

Потпуно је јасна ситуација како доћи до Авале. Са аутопута БеограђНиш се искључујете код Бубањ Потока, одакле имате око 6 км до скретања за Авалу. Потом почиње успон, прилично живописан и леп. Ја се увек неколико пута зауставим како бих фотографисао нешто и како бих једноставно уживао у пејзажу. Од подножја, до торња имате око 5 км, а због бројних кривина требаће вам око 15 минута да се попнете.

  • Улазнице се наплаћују само за Авалски торањ, и то:

    • Основна карта (за одрасле): 300,00 динара

    • Повлашћена карта (основци, средњошколци, студенти и пензионери): 150,00 динара

    • Посебна карта (деца до 7 година, особе са 100% степеном инвалидности и њихови пратиоци, особе са посебним потребама и њихови пратиоци): 1,00 динар.

  • Радно време торња је сваког дана од 09ч до 18ч.

  • Телефон за контакт: +381 11 3693 251.

  • Wеб страница: www.avalskitoranj.rs

  • Паркинг је бесплатан и о томе не морате водити рачуна, можете застати код свих споменика, јер постоји део где можете оставити аутомобил

  • Код Авалског торња постоји кафић где се можете освежити.

Чекам вас на инстаграм профилу за доста занимљивих садржаја, а остале текстове можете прочитати на мом блогу.

Никола Стојковић

Ја сам заљубљеник у путовања, добре књиге и укусну храну. По струци сам мастер туризмолог, а како је туризам претрпео огромне последице услед пандемије вируса ковид-19, одлучио сам да покренем блог. На блогу можете пратити дешавања из света туризма, читати о гастрономији и манифестацијама, а можете пронаћи и довољно инспирације за „удобан“ живот.