МАНАСТИР МАНАСИЈА, РЕСАВКСА ПЕЋИНА, ВОДОПАД ЛИСИНЕ - jjadventures

10.5.2020.

На око 140 км од Београда налази се град Деспотовац, а у његовој околини можете посетити многобројне садржаје који су од великог историјског и културног значаја за нашу земљу и наш народ. У овом тексту даћу вам три предлога шта бисте могли да посетите и тако улепшате себи један викенд, обогатите своје историјско и културно знање и упознате нашу земљу, која је заиста предивна.

Манастир Манасија|Ресава – Свакако прво место медју овим предлозима заузима овај предивни средјовековни манастир изузетне лепоте, како спољашње тако и унутрашње. Манастир се налази на око 140 км од Београда и до њега можете доћи колима или преко неких организованих излета.

 

Манастир Манасија Ресава

Овај манастир припада такозваној “Моравској школи”. Настао је у 15. веку и задужбина је деспота Стефана Лазаревића. Читав комплекс манастира оградјен је високим зидинама, које су служиле за одбрану. Читава целина састојала се од 11 кула, од којих је најзначајнија позната под називом Деспотова кула. Унутар зидина налази се црква свете Тројице. Манастир Манасија рушен је и пустошен, али и обнављан више пута. Данас је Манасија женски манастир.

Манастир Манасија плени својом лепотом, како спољашњом, тако и унутрашњом.

Манастир је окружен високим зидовима који су служили за одбрану, а ова слика настала је испред капије самог манастира.

Уколико будете у прилици обавезно посетите овај манастир јер је заиста градјевина од великог значаја за све нас, градјевина која одише историјом, културом и изванредном лепотом!


Ресавска пећина – Налази се на око 155 км од Београда, и на око 20 км од манастира Манасије. Пећина се налази у предивном окружењу и предивној природи.

Предивна природа којом је окружена Ресавска пећина

Ресавску пећину обилазите у организованој тури са водичем, а обиласци почињу на сваки пун сат и трају око 45 минута. За децу до 7 година улаз је бесплатан, а одрасли плаћају карту 300 динара. Температура у оквиру пећине је увек 7 степени, у било које доба године, тако да обавезно понесите јакну! Такодје вам препоручујем удобну обућу, затворену и која се не клиза (под пећине је изузетно влажан и клизав сам по себи!).

Улаз у Ресавску пећину

Иако је био август, носила сам јакну,
јер је температура у самој пећини увек 7 степени.

За обилазак пећине уредјено је укупно 800 м, а током читаве туре водич ће вам скретати пажњу на битне детаље. Можете фотографисати, али без блица наравно. Украси унутар пећине су изузетне лепоте, а причице водича веома занимљиве. Свакако вам препоручујем да посетите ову знаменитост уколико се надјете у околини, нећете зажалити, верујте!

Унутрашњост Ресавске пећине


Водопад Лисине|Велики Бук – Након обиласка Ресавске пећине пут смо наставили ка водопаду Лисине, или, како га неки још називају, водопаду Велики Бук. Од Ресавске пећине водопад је удаљен око 13 км, а уколико идете из Београда удаљеност до водопада је око 155 км. Предивна природа и још дивнији водопад. Заиста прави мали рај на земљи.

Водопад Лисине | Велики Бук

Водопад се налази на речици Врело, на око 380 м надморске висине. Овај водопад дуго је сматран највишим водопадом у Србији, са висином од 25 м, све док нису откривени водопади на Старој планини.

У околини овог водопада налази се велики број ресторана у којима се можете одморити, ручати и уживати у природи. Ми смо изабрали ресторан који се налази тик уз водопаде и изузетно је пријатан осећај, јер су током летњих дана врућине велике, а ручак уз сам водопад је заиста освежавајућ! Природа овог краја заиста је задивљујућа, призори су нестварни, а уживање је загарантовано!

Као што сте видели, природа Србије заиста оставља без текста свакога ко одлучи да је истражи и посвети јој мало пажње. Такодје, поред ова три предлога, ту су и Јагодина са својим аквапарком, манастир Раваница, као и многе друге лепоте и занимљивости које овај крај Србије нуди! Уживајте и пишите ми ваше утиске!

 

jjadventures

Инстаграм

https://jjadventures.travel.blog/

https://jjadventures.travel.blog/

Previous
Previous

У ТОМ СОМБОРУ - Путовања из мог пера

Next
Next

СНЕЖНИМ ПОТОЦИМА ДО СКРИВЕНЕ ПЕЋИНЕ, Фрушка Гора - Милан Грубић